1. Merhaba Ziyaretçi,
    Ramazan ayı boyunca düzenlediğimiz konvoylara katılmak istemez misin? Ayrıntılar İçin Tıkla!
  2. Merhaba Ziyaretçi !
    World Of Trucks Multiplayer Türkiye sitesine katılmak için buradan kayıt olabilirsiniz.
  3. Merhaba Ziyaretçi,
    discord.wotmp.com adresinden discord sunucumuza giriş yapabilirsiniz.
  4. Merhaba Ziyaretçi,
    Steam grubumuza katılıp, yapılan etkinliklerden ilk haberdar olma şansını yakala!

Genel TruckersMP Kullanıcı Sayısında Bariz Azalma Hk.

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve emir00110 tarafından 25 Ağustos 2022 başlatılmıştır.

1. EsnafTV

EsnafTV
    Kayıtlı Kullanıcı ETS2 Sahibi

40
    291
    123
    125
    Volvo
    TruckersMP Profili
    bırak tmp yi ets mi kaldı ya. oynuyan sayısı bariz azaldı. şuanki yaptıkları saçma sapan ban kaldırmalar acaip otobüsler getirmeler son çırpınışları 1 2 yıl sonra serverleri kapatıyoruz hadi hoşcakalın derlerse şaşırmayın.bazen bakıyorum pazar aksamı cumartesi aksamı sadece 1 server da 2000 kişi var. o 2000 kişiden abartmadan söyluyorum 1500 ü troll zaten. 500 kişide kenarda köşede ıkınarak düzgün sürmeye çalışan insanlar. ve her gecen gün birileri daha küserek gidiyor.. birde artık 10 yıl oldu ya. yeter .sür sür sür nereye kadar.sürdük bitti.

2. emir00110

emir00110
    Kayıtlı Kullanıcı

26
    14
    3
    10
    sende haklısın hocam hem yaşımız gereği hem başka şeyler artık ets'yi oynayasım gelmiyor kendi adıma konuşursam... başka günlük işlerin koşuşturmasına bakıyorum oyun oynarsam da şuan bi valo bazen de forza giriyorum o da kafa dağıtmak için ha bazen de güzel bir mod denk gelirse ets giriyorum ama asla truckersmp değil bitti :)

3. TeyyareMakinist

TeyyareMakinist
    Kayıtlı Kullanıcı ETS2 ve ATS Sahibi
    Plaka

26
    70
    58
    110
    Scania
    TruckersMP Profili
    Bundaki en büyük etmen SCS'nin konvoy modunu eklemesi oldu. Her ne kadar TMP'nin sitesinde bunu belirtsem de 15-16 yaş kitlesindeki TMP fan boyları böyle bir şey olmadığını TMP'nin hala canlı olduğunu söylediler. Halbuki onlarda bunun böyle bir şey olmadığımı biliyorlardı. SCS şuan da 8 kişi ile sınırlı olan lobiyi ileride daha da arttıracağın bizzat kendi açıkladı. Bunun karşılığı şudur TMP artık avucunu yalar. O 15-16 yaşında çeviri yapmayı dahi bilmeyen gidip twitch, youtube gibi platformlarda yayın açıp egosunu tatmin edip kitle kazanmayı amaçlayan veled adminlerde artık avuçlarını yalar. Şu bir gerçek ban sisteminde ban atanlar robot değil İNSAN. İnsan dediğin organizmanın özellikler her kişi de farklıdır. TMP'de de bu mevzut. Yani ilk 3 ban adminin inisiyatifindedir. Bu da şu demektir: ilk 3 ban admin istediği sürede banlar. Bakıyorsun 2 kişi aynı suçu işlemiş birisi 3 gün diğer 2 hafta banlanıyor. Eeee adalet dediğimiz kavram nerede? 3.ban dan sonra bir standartları var. İşte 4.ban 1 ay. 5.ban 6 ay vs... Ama bu ilk 3 banın İNSAN dediğim organizmaya bırakılıp adminlerin tamamen kendi menfaatlerine göre banlamaları oyuncuyu bu moddan bezdirmiştir. Bir ara HGVMP diye bir rakip çıkmıştı ancak SCS'nin resmi konvoy modu gelince onlarda bu işin uzun vadede çalışmayacağını anlayıp bıraktılar. Hatta twitch promo yayınında TMP'den gelip yayını sabote etmeye çalışan veledlere oyunda yetkisi olmayan birisi F9 ile ışınlanıp "Yes this is truckersmp!" diyip *** etmişti. Infinite truckers dediğimiz zaten başından beri yalandı. Çünkü diğer tarafta HGVMP promo yayınlayıp oynanışı gösterirken bunlar sadece tır ve dorseye skin yapıp milleti kandırmaya çalışıyorlardı. Sonrada zaten balonları patladı.
    Bundan sonra nolur derseniz SCS uyanık bir şirket. Şuanda ETS 2 ve ATS'yi geliştirdikleri oyun motoru nereden baksanız 20 senelik. 18 Wheels serisi bile bu oyun motoru ile geliştirildi. Şuandaki ETS 2 ve ATS'nin halleri ile eski oyunlarını kıyaslarsanız nasıl bir gelişme gösterdiklerini görürsünüz. Eldeki oyun motoru oyuncunun istediği çoğu şeye yanıt verebilecek türden. Örneğin: oyun ilk çıktığında kabinde koltuk ayarı yapamıyorduk sonradan eklediler, cam açma kapama olayı yoktu sonradan eklediler, multiplayer oyun desteği yoktu sonradan eklediler, konvoy modu ilk geldiğinde mod desteği yoktu oyuncular istedi ve SCS anında getirdi, şuan istediğiniz modu kurup arkadaşınız ile birlikte ister tır ister otobüs sürebilirsiniz. Bu özelliklerin bazıları kısa sürede bazıları ise uzun sürede oyuna eklendi. Uzun sürede eklenmesinin sebebi; SCS'nin yeni oyun çıkarmak yerine bir tarafta Avrupa diğer tarafta ABD'de DLC'ler ile oyuna yeni ülkeler ekleyip yollarına devam etmesidir. ATS'ye daha eklenecek çok eyalet olduğu için oyunun ömrünü şuan kestirmek kesin değil. Bu süre zarfında da oyuna bir sürü özellik ekleneceği kesin. Aynı şekilde ETS 2'ye de daha bir sürü ülke eklenecek (Yunanistan, Kıbrıs, İrlanda vs.) ve oyunda yer alan ülkelerde güncelleme ile modern hallerini alacaklardır. Ama TMP'yi asıl bitirecek nokta ise konvoy modundaki 8 kişi sınırının kalkması olacaktır. Hatta ileride GTA 5'te olduğu gibi insanlar sunucu kiralayıp istediği sayıda oyuncu ile oyun modları kurabileceklerdir. Tüm bu olaylarda kazanan 3 kesim vardır. Birincisi TMP (eski adı ETS2MP) 'yi geliştiren rootkiller nicknameli abimizdir. Kendisi bu modu geliştirip dünya çapında duyulmasından sonra kendini SCS'ye atmıştır ve şuanda SCS çatısı altında çalışmaktadır. İkinci kazananımız SCS'dir. Eskiden TMP'de perma ban yiyenler (özellikle oyunun ucuz olduğu Türkiye, Rusya gibi ülkelerin oyuncuları) gidip indirimlerde bol bol oyunu alıp stok yapıyorlardı. Bu da tabi ki de SCS'ye para kazandırıyordu. Ancak şurada bir kritik olay var. SCS'nin oyunda resmi konvoy modunu getirmesinden sonra TMP'de kendine rakip olarak gördüğü bu hamleye karşı oyunda perma banlananların banlarını kaldırdı. Bu olayın arka planı nedir bilmiyoruz. Şunu bildiğimiz kesin eskiden TMP'nin geliştiricileri (mwl4) ile SCS gayet iyi ilişkiler içindeydiler. Zira ETS2MP zamanında oyun ile TMP güncellemesi 2 haftayı bulurken daha sonralarında bu süre 1-2 güne düşmüştü. O zamanlar TMP geliştiricilerinin SCS'den oyun kodlarını aldığını ve bunu TMP'ye entegre edip oyunun public sürümü çıkınca da direk TMP'yi güncelledikleri yönünde söylentiler mevzuttu. Ve son olarak üçüncü kazananımıza gelelim. Tabiki de TMP'deki üst yönetim. Zira bu mod için sunucular kiralandı ve bu sunuculara aylık veya yıllık kira ödeniyordu. Bir ara twitch yayını açıp yayında toplamayı hedefledikleri paranın 1.5 katını toplamışlardı. Tabiki de toplanan paranın ne kadarının sunuculara gittiğini kimse bilmiyor. Zira şuanda durum aynı. Paralı üyelik gibi bir şey getirmişler ve parayı veren oyuncu oyunda özel arabalara erişim sağlayabiliyor ve oyunda ismi filan altın rengi görünüyor vs. Yani tamamen 13-16 yaş aralığına yönelik arkadaşlarına hava atmak isteyenlerin para ödeyeceği bir sistem. Paralar yine TMP üst yönetimine gidiyor ve bu paralarının ne kadarı moda harcanıyor bilmiyoruz. Bunun hesabını kimse oyuncularla paylaşmıyor. Bu noktada bana "adamlar o kadar mod yapmış para almasınlar mı kendilerine" diyebilirsiniz ancak zamanında bizler sorunlarımız olunca hep şunu söylüyorlardı "bizler bunu gönüllü yapıyoruz para almıyoruz". Uzun lafın kısası bana kalırsanız eski dostlar TMP ve SCS'nin arası bozuldu ve SCS TMP'nin ipini çekti. Bunun başka açıklaması olamaz.

Greybeard ve CumaliBzdmR bunu beğendi.
  4. Fups

Fups

27
    28
    19
    55
    TruckersMP Profili
    Ets2 nin bitmesi için herhangi bir rakip çıktı mı? 3000 kişilik TMP serverlarına Scs 100 kişilik serverlarla bile rakip olamaz. TMP 'nin oynanma sebebi sadece calais duisburg arasında sollama yapmak değil. Benim gibi haritada tanımadığı insanları görüp selam verip, aynı yolu beraber tamamlayanlar var. Ben boş haritada yapay zeka olmayan ve başka online oyuncuları gördüğüm kişilerle sürmeyi seviyorum. Emin olun benim gibi oynayan çok fazla kişi var özellikle yabancılarda. En basitinden trucksbookda yabancıların yapmış olduğu kilometrelere bakabilirsiniz.

Ayriyeten hep ban yemekten bahsetmişsiniz. Sistemi zayıf olup şeridinde dahi gidemezseniz tabiki de banı yersiniz. Burada önemli olan Tmp ' nin kuralları. Maalesef ki ne zaman calais duisburg arasına girsem hep bizim milletimizden oyuncular gelip çarpıyor. Şerit atlayan mı dersin, durmadan makasa kalkan mı dersin, kafadan giren mi dersin hepsini yapıyorlar. Burada özeleştri yapılması lazım. Simülasyon oyunu olduğunu unutuyor bizim milletimiz. Burası bir simülasyon yarış oyunu değil forzadaki gibi gelip başkasının tırına çarpamazsınız. Karşıdaki kişinin tüm simülasyon zevkini öldürüyorsunuz. Bir zahmet banı yiyeceksiniz.

Burada düşünenlerin aksine Ets2 ye rakip çıkmadan ets2 bitmez. Ets2 ye karşı benim de bir sürü itirazım var ama daha çok online ekonomik sistem getirememelerinden kaynaklı. Aynı zamanda bizi dlclere zorunlu bırakması gibi basitçe sayabilirim.

MuslumcuDayi bunu beğendi.
  5. emir00110

emir00110
    Kayıtlı Kullanıcı

26
    14
    3
    10
    hocam gerçekten çok doğru ve açıklayıcı yazmışsın eline sağlık... yani tmp'nin geçmişini bilmeyenler bile burdan yola çıkarak az çok bir şeyler katarlar kendilerine... dediğin gibi araları bozulmuş burda açık açık konuşucam bende zamanında stok hesap yapmıştım biri ban yerse diğerine geçip oynuyordum 4 - 5 yıldır da böyle oynadım ama 2 ay önce ban evadingten yakalandım nasıl olduysa anlamadım bunu da şimdi sen araları bozulmuş falan diyince çaktım yani tmp artık sanırım scs'ye pek fazla para kazandırmak istemiyor bundan önceki senelerde bir kaç hesap alıp oynayanlara belki görülüyordu ama pek müdahele edilmiyordu şimdi işler tersine döndü böyle birden çok hesapla oynayanlara müdahele edilmeye başlandı çünkü dediğim gibi senelerce böyle oynadım ama 2 ay önce ban evadingten yakalanınca daha da oynayasım gelmedi tabi bunda sunuculardaki azalma ve trollerinde etkisi var...

burda hocam aslında konu ets'nin (scs'nin) bitmesi değil truckersmp adlı multiplayer sisteminin gittikçe online sayılarında düşmesi kendilerini bi şekilde devam ettirmek için saçma sapan otobüs modu getirmesi, perma banları kaldırması tarzı şeyler... yani ets kolay kolay bitmez single player bir oyun olarak çıktı sonuçta ve yüz binlerce kişi single mod'da oynamaya devam ediyor... asıl olay truckersmp adlı sistemin yakında tek tek sunucularını kapatıp fişi çekecek olmasının yaklaşması umarım anlaşılmıştır

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 31 Ağustos 2022
  6. TeyyareMakinist

TeyyareMakinist
    Plaka

26
    70
    58
    110
    Scania
    TruckersMP Profili
    Keşke ETS 2'nin bir oyun ve TMP'nin de oyuna eklenmiş bir MOD olduğunu farkını kavrasanız sonra cevap yazsanız. SCS'nin forumunda göz gezdirirseniz TMP'yi kullanmayan yüz binlerce insan görürsünüz. Yani sizin dediğiniz gibi 3000 kişilik TMP sunucusu ile 100 kişilik SCS sunucusunu kıyaslamışsınız ancak yazımda da belirttiğim gibi, ileride SCS aynı GTA 5, CS GO da olduğu gibi oyunculara sunucu kiralayıp konvoy modunda oyun imkanı sunacaktır. Bunun açık ve net ifadesi şudur: gelecekte yüzlerde TMP sunucusu gibi sunucular olacak ve insanlar istediklerine girip tırlarını, otobüslerini, arabaları sürebilecekler.
    TMP modunda sistemi iyi olmayan kişiler daha şeridinde gidemiyor ban yiyor demişsiniz ancak oyun kurallarında böyle bir kural yok. Zira oyunun kendi sunucuları da zamanında lag olup bir sürü kazaya sebep olmuştu. Son cümlenizde de bizi DLC lere mahkum bıraktı ETS 2 demişsiniz burada da büyük bir hata mevcut. Zira ETS 2 nin konvoy modunda hiçbir DLC zorunluluğu yok. Yani ben de Krone DLC si varsa arkadaşımda yoksa arkadaşım benim Krone dorsemi görebiliyor. Aksine TMP denen modda göremiyor. Bunun sebebini TMP bizlere senelerce oyun dosyalarından kaynaklanıyor diye yalan yanlış anlattı ancak SCS bunun olmadığını resmi konvoy modunda gösterdi. Yani sizin dediğiniz DLC ye mahkum etmeyi SCS değil TMP denen mod yapımcıları yapıyor.

Sonradan EDIT: Şuanda mod yardımı ile konvoy modunda 125 kişiye kadar oynayabiliyorsunuz. Yani SCS böyle bir mod yapımına imkan sağlıyorsa ileride 1000-2000 kişilik sunucuları çok rahat göreceğizdir.

Ban evading olayının nasıl yapıldığını söyleyeyim. TMP sitesine ve sunucularına bağlandığınız TÜM IP adresleriniz kaydoluyor ve siz ileride aynı IP adresi ile gidip siteye üye olursanız ve sunucuya 1 kere bağlansanız bile o IP adresi tarihi ve zamanı yine sisteme kaydoluyor. İleride birisi sizi ban evading den raporlar veya adminin birisi gidip üst yönetime ben bu oyuncunun ban evading yaptığından şüpheleniyorum kontrol eder misiniz derse ve üst yönetimde senin geçmiş IP adreslerine bakıp çakışma görürse o zaman ban evadingten banı yapıştırıyorlar. Olay bu kadar basit. 4-5 hesap ile oynayıp tamamı perma ban yiyip sonrada başka hesaplara hiçbir şey olmamış gibi devam eden yüzlerce insan var. Onların yakalanmama sebebi ise kimsenin çıkıp o oyuncular hakkında ban evading yapıyor şikayetinde bulunmamasıdır. Yani sistemin otomatik olarak ban evading yapanları yakaladığı yok.

Son düzenleme: 31 Ağustos 2022
  7. rs0505

rs0505
    Plaka

389
    59
    120
    Mercedes
    TruckersMP Profili
    scsnin multiplayerina nasıl girebilirim? Biri beni bu konuda aydınlatabilir mi?

8. TeyyareMakinist

TeyyareMakinist
    Plaka

26
    70
    58
    110
    Scania
    TruckersMP Profili
    Oyuna girdikten sonra menüde altta Konvoylar yazar. Oraya tıklayın ekrana şifreli ve şifresiz lobiler geliyor. Şifresiz olan istediğinize katılabilir veya siz kendiniz lobi oluşturup arkadaşlarını davet edebilirsiniz.

9. emir00110

emir00110
    Kayıtlı Kullanıcı

26
    14
    3
    10
    ama hocam %100 eminim kimsenin ban evading olarak beni şikayette bulunduğundan yani dışarda araştırdığım kadarıyla 3 ay da veriler kayboluyormuş 3 ay içinde hesap açıp girersem sistem ertesi gün otomatik ban evading olarak gösteriyormuş... birde hocam size şunu sormak isterim demişsiniz ya siteye veya sunucuya bağlandığınız tüm ip adresleri kaydoluyor diye sunucu olarak sim 1 sim 2 tarzı yerleri kastediyorsunuz değil mi birde site derken acaba sitedeki kontrol kesin mi yani adminler bana açıklama olarak sunuculara girilirse ban evading olarak algılanabiliyor diye anlattı

10. TeyyareMakinist

TeyyareMakinist
    Plaka

26
    70
    58
    110
    Scania
    TruckersMP Profili
    truckersmp.com'a login yaptığınız IP adresi ile oyunda hangi sunucu olursa olsun farketmez bağlandığınız an IP adresi kaydoluyor ve benim bildiğim 3 ay da silinme filan da yok. Zaten IP adresi dediğin nedir mi? txt olarak kayıt tutulsa bile boyunu max 1-2 mb olur o da 5 sene de anca olur. Yani büyük ihtimalle 2015 te tmp ye giriş yapan birisinin hala o zamanki IP si tutuluyordur bile