1. Merhaba Ziyaretçi !
  World Of Trucks Multiplayer Türkiye sitesine katılmak için buradan kayıt olabilirsiniz.
 2. Merhaba Ziyaretçi,
  discord.wotmp.com adresinden discord sunucumuza giriş yapabilirsiniz.
 3. Merhaba Ziyaretçi,
  Steam grubumuza katılıp, yapılan etkinliklerden ilk haberdar olma şansını yakala!

Genel retarder gücü

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve dwyan3 tarafından 11 Ocak 2016 başlatılmıştır.

 1. dwyan3

  dwyan3
  Kayıtlı Kullanıcı ETS2 Sahibi
  Plaka

  30
  41
  1
  65
  Volvo
  TruckersMP Profili
  Merhabalar oyunda retarder gücü ne işe yarıyor acaba? Denedim 3 kademeli oluyor herhalde araçta hızlanmayı kesiyor gibi keserkende inceden bir ııhhh sesi cıkartıyor. ayrıca 3. yani son kademeye getirdiğim zaman eğer araç seyir halinde ise direksiyonu sağ yada sol la hafif şekilde oynatsam bile araç hemen yamuluyor. Kullanıyorum ama ne işe yaradığını bilmiyorum?
   
 2. Normalde Retarder'i olan tır veya otobüsler fren yerine Retarder'i kullanır. Yağ basıncı yaparak aracı yavaşlatıyor. Bu aslında maliyet açısından tasarrufludur. 90 KM hızla giderken durman gerekiyorsa frene basarak değil de Retarder'i kademeli olarak açarsın ve aracı yavaşlatır. Balatalardan tasarruf etmiş sayılırsın. Euro Truck Simulator 2'de de durum aynı. İlerde görülen ışıkta durmak istiyorsan aç Retarder'i yavaşlat aracı. Gelen uğultu sesinin tadını çıkar. Retarder şaftın dönmesini kademeli şekilde yavaşlatır buda aracın yavaşlayarak durmasını sağlar. Gerçek hayatta hafif ama uzun yokuşlu yollarda çok işe yarar frenler ısınmaz ama her yerde kullanmaya gerek yoktur.
   
 3. BluesAdam

  BluesAdam
  Kayıtlı Kullanıcı ETS2 Sahibi
  Plaka

  334
  282
  180
  Scania
  TruckersMP Profili
  Ek olarak, eğer yakın zamanda şehirler arası otobüs yolculuğu yaparsanız, biraz dikkat kesildiğinde eğimli yolda giderken şöförün retarder kullandığını fark edersiniz. Ağır vasıtalarda normal fren kullanmak balataları aşırı yorar, hele ki eğimli bir yolda gidiyorsanız. Bu sebepten dolayı retarder kontrolü ile aracın hızı belirli bir seviyenin altında tutulur.

  Oyunda fren yardımı ve dorse stabilitesi ayarını kapatırsanız retarderin ne kadar önemli olduğunu fark edeceksinizdir eminim ;) Aşağıdaki videoda dediğim ayarların frenlemeye ne kadar büyük etki ettiğini ve retarderin aslında ne kadar önemli olduğunu anlatmaya çalıştım. Umarım işinize yarar.

  Video: https://www.youtube.com/watch?v=uo8hhLRwRpw
   
 4. UtkuTR

  UtkuTR
  Kayıtlı Kullanıcı ETS2 Sahibi

  33
  11
  17
  50
  Scania
  TruckersMP Profili
  Retarder, temel olarak şaftın ucuna yerleştirilen rotor ve stator denilen iki çark ile çalışan hidrodinamik basınçlı bir sistemdir. Araçta direksiyon altında bir retarder için kademeli bir kol ya da fren pedalına bağlı bir sistemle harekete geçirilir. Rotor aracın şaftına bağlıdır. Stator ise rotorun karşısında retarder gövdesine sabitlenmiştir. Şanzumandan gelen şaft hareketiyle rotor döner. Retarder devre girdiğinde rotor ve stator arasına yağ pompalanır rotorun dönüşüyle hareketlenen yağ statorun kanaçtıkçlarına çarpar ve yavaşlar. Buda rotoru yavaşlatır ve frenleme gerçekleşir.

  Kaynak:BilgiUstam
   
 5. DaNGeR1905

  DaNGeR1905
  Kayıtlı Kullanıcı ETS2 ve ATS Sahibi
  Plaka

  33
  170
  121
  180
  DAF
  TruckersMP Profili
  Şehir otobüslerinde adam biraz yavaşlamak için frene basmaz basarsa yolcular hisseder rahatsız olabilir. Bu yüzden yavaşça motor frenini devreye sokan kolu çeker 3 kademedir frenleme gücünün arttırır :)