1. Merhaba Ziyaretçi,
    Ramazan ayı boyunca düzenlediğimiz konvoylara katılmak istemez misin? Ayrıntılar İçin Tıkla!
  2. Merhaba Ziyaretçi !
    World Of Trucks Multiplayer Türkiye sitesine katılmak için buradan kayıt olabilirsiniz.
  3. Merhaba Ziyaretçi,
    discord.wotmp.com adresinden discord sunucumuza giriş yapabilirsiniz.
  4. Merhaba Ziyaretçi,
    Steam grubumuza katılıp, yapılan etkinliklerden ilk haberdar olma şansını yakala!

Teknoloji Pc parçaları konusunda tavsiye istiyorum

Konusu 'Teknoloji / Diğer Oyunlar' forumundadır ve gazomania tarafından 4 Şubat 2016 başlatılmıştır.

1. gazomania

gazomania
    Kayıtlı Kullanıcı ETS2 Sahibi

160
    255
    180
    Arkadaşlar Merhaba ,

Bilgisayar sistemleri konusunda bilgili olan arkadaşlardan destek istiyorum. Bana yardımcı olabilirseniz sevinirim.Şöyle ki ;

Şuan kullandığım sistem aşağıda ki gibi

Anakart : Asus giriş seviye (2-3 yıl önce 100 tl civarı olanlardan. Eve geçince detayını yazarım)
    İşlemci : AMD FX - 6300
    Ram : Kingston HyperX Serisi 8GB 1600 Mhz
    Ekran Kartı : ASUS HD7870 2GB
    SSD :İNTEL 60GB (Sadece sistem yüklü)
    HDD : 1 TB SEAGATE 7200 RPM
    İŞLEMCİ SOĞUTUCU : Cooler Master Hpyer 612
    KASA : Cooler Master HAF 912
    GÜÇ KAYNAĞI : HİGH POWER 750W Bronze

Şimdi sorunun nedir diye soracak olursanız. Ben en başından beri Anakarta takıldım o zamanlar kuzenim bu seni idare eder diyerek boşta olduğu için vermişti , bende para vermeyeyim diye aldım. Fakat sanki anakart sistemi tutuyor gibi geliyor bana aslında buna yönelik hiç test yapmadım bir dayanağım yok ama öyle hissettiriyor , mesela bu konfigürasyonla ETS2 yi full ayarlarda oynarken fps 20 küsür oluyor. Belki de ben sistemden çok fazla şey bekliyorum , bilemiyorum. Aklımda anakartı değiştirmek belki birde ram almak var. Sizin öneriniz ne olur bunu merak ediyorum.Şimdiden teşekkür ederim.

NOT: Lütfen sistem bilgisi olan arkadaşlarım yorumlarını paylaşsınlar.

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 4 Şubat 2016
  2. TR MUSTAFACAN

TR MUSTAFACAN

21
    335
    38
    70
    Mercedes
    TruckersMP Profili
    aslında ram inde bir sorun yok ana kart biraz daha iyisini alabilirsin anakartında oyunda büyük görevi var NOT:ekrankartı biraz kötü

3. gazomania

gazomania

160
    255
    180
    Üstad kötü dediğiniz ekran kartı halen 650 TL fiyatla satılıyor. Ayrıca GTA5 gibi bir oyunda performans olarak üst sıralarda yer alıyor. Ne anlamda kötü?

http://shiftdelete.net/gta-5in-ekran-kartlarina-gore-performansi-59824
    http://www.vatanbilgisayar.com/hd7870-directcu-ii-gddr5-2gb-256bit-amd-radeon-dx111-ekran-karti.html

AhmetArkboa44 bunu beğendi.
  4. FourtyFour

FourtyFour
    Plaka

35
    267
    450
    200
    Renault
    TruckersMP Profili
    Ram+Ekrankartın+İşlemcin'e hiç dokunmuyoruz. ( Gayet yeterli, aman efendim orası öyle burası böyle diyenler beri gelsin. Nasa'ya uzay hesaplaması mı yapacaksınız? )

Anakartını bir an önce tam model belirtebilirsen iyi olacak(Büyük ihtimalle sorun kaynağı burada, neden derseniz! Çoğu kişi işlemci-ram-ekrankartına parayı döker ama iş onları birbirine bağlayacak parçaya gelince önemini kavramayıp ucuza kaçar bu da parçaların performansını kısar. )

Anakart konusunu çözersek bir başka detay var. 60 gb. ssd işletim sistemi ve gündelik multimedya kullanımı için yeterli olabilir. Depolama alanını büyütebilirsek (minimum 120gb- (kendi görüşüm 240 kullanıyorum) olursa eğer oynadığınız veya kullandığını bir kaç programını da kurmanıza ve yüksek performansta çalıştırmanıza olanak tanır.( Sadece tavsiye )

Bu sisteme sahip olsaydım, şu iki anakart üzerinde çalıştırırdım.

http://www.vatanbilgisayar.com/asus...sb950-am3--ddr3-2133mhzoc-anakart.html?srt=PU

veya

http://www.vatanbilgisayar.com/asus...710-am3-ddr3-1866-hdmidvi-anakart.html?srt=PU

Son düzenleme: 4 Şubat 2016
    gazomania bunu beğendi.
  5. KadirhaNÖzer

KadirhaNÖzer
    Özel Üye Kayıtlı Kullanıcı ETS2 Sahibi
    Plaka

1.225
    1.369
    230
    Scania
    TruckersMP Profili
    Aslında biliyordum anakartın fpsye direk bir etkisinin olmadığını araştırdım evet doğruymuş burada yanlış bilgi vermek istemem işlemcinin güzel darboğaz yapmaz diye düşünüyorum bi format atıp windows 10 kurun daha stabil çalışıyor ramınızda ideali zaten 8gb

6. Emre

Emre
    Kayıtlı Kullanıcı ETS2 ve ATS Sahibi
    Plaka

225
    110
    160
    Peterbilt
    TruckersMP Profili
    Şuan değiştirilecek bir parça görmüyorum. Anakartda o sistemi yeterlidir bence.

7. MertOguz

MertOguz

1.007
    675
    230
    TruckersMP Profili
    AMD FX-6300 işlemcinin stock hâli bile sizi uzun süre idare eder, edemediği zaman overclock yapabilirsiniz. Zaten AMD işlemcilerin en iyi özelliklerinden biri overclock kabiliyeti. İyi bir soğutma sistemiyle beraber 4.2-4.5 GHz civarı overclock yapabilirsiniz. İşlemci soğutucu almanız yararınıza olmuş.
    RAM marka-modeli ve miktarı gayet iyi, yükseltmeye çalışıp para harcamaya hiç gerek yok. Çünkü Windows, uygulamalar ve oyunların harcadığı RAM miktarı hiçbir zaman 8 GB'ı bulmuyor. RAM'i arttırmak için ayrılan bütçe SSD'ye yatırılabilir.
    SSD ve Harddisk bazı özel durumlarda performans düşüklüğü gösterebilir. Fakat sizinki çok eski bir sistem olmadığı için bu tarz sorunlarla karşılaşmanız düşük ihtimal. Oyunları SSD'ye atmanın da FPS'e pek etkisi olmaz. Sadece menüler, geçiş ekranları ve ara videolar hızlı yüklenir.
    Kasa ve PSU'nuz da gayet iyi. 750W PSU bu sistemi gayet rahat besleyebilir.
    Anakartın marka-modelini belirtseniz daha iyi olurdu. Sistemdeki diğer donanımlarla arasında herhangi bir uyumsuzluk olup olmadığı bilgisine ulaşabilirdik. Anakartınız düşük model olsa bile, sistemdeki tüm donanımların birbiriyle iletişimini sağlayabiliyorsa gerisini dert etmeye lüzum yok. 500₺'lik bir anakart alsanız da yine benzer işi yapmakta. Pahalı anakartların yalnızca bileşen kalitesi, overclock kabiliyeti, bazı ek özellikler(örn. kart üzerinden BIOS'a girebilme) gibi artıları var. Bence anakartınızda bir sorun yoktur.
    Son zamanlarda herkesin yaşadığı FPS düşüklüğü sanırım size de sıçramış. AMD HD7870 ekran kartı, çıktığı döneme damgasını vurdu, bugüne kadar oldukça iyi performanslar sergiledi. Ancak anlaşılan o ki artık yeterli gelmemeye başlamış. Tamamen güncel sistemde çalışan NVIDIA GTX970 bile zaman zaman takılmalar yaşatıyorsa, sorunun kaynağını bulmak çok zor değil; kötü oyun optimizasyonu. Farklı oyunlarda 60FPS altına inmeyen ekran kartları, nasıl ki GTA 4'te doğru dürüst performans sergileyemiyorsa, aynı durum ETS2 için de geçerli olmaya başladı.
    Mümkünse sisteminize tertemiz bir Windows 10 kurun, tüm bileşenlerin güncel sürücülerini yükleyin, sağlam antivirüs kullanarak işletim sisteminizi virüslere karşı koruyun, gereksiz programlardan kaçının. Sanırım eklenebilecek herhangi bir şey kalmadı. Anakartınızı belirtince emin olmak için tekrar araştırma yapabiliriz. :)

Semihcan bunu beğendi.
  8. @rudeboy1903
    Bu sözlü uyarımdır, tekrarladığınızda uyarı puanı, ardından uzaklaştırma cezası alacaksınız.

KadirhaNÖzer ve CumaliBzdmr bunu beğendi.
  9. rudeboy1903

rudeboy1903

26
    16
    5
    35
    TruckersMP Profili
    sıqıntı yoq qardeş sileriz

10. Sadece yöneticiler silebilir qardeş.

Apequitas, Gustav, Semihcan ve 2 kişi daha bunu beğendi.