1. Merhaba Ziyaretçi,
  Ramazan ayı boyunca düzenlediğimiz konvoylara katılmak istemez misin? Ayrıntılar İçin Tıkla!
 2. Merhaba Ziyaretçi !
  World Of Trucks Multiplayer Türkiye sitesine katılmak için buradan kayıt olabilirsiniz.
 3. Merhaba Ziyaretçi,
  discord.wotmp.com adresinden discord sunucumuza giriş yapabilirsiniz.
 4. Merhaba Ziyaretçi,
  Steam grubumuza katılıp, yapılan etkinliklerden ilk haberdar olma şansını yakala!

Bilgi Oyunlarda FPS Artırmak İçin Birkaç Adım

Konusu 'Teknoloji / Diğer Oyunlar' forumundadır ve CumaliBzdmr tarafından 1 Temmuz 2015 başlatılmıştır.

 1. CumaliBzdmR

  CumaliBzdmR
  Yönetici
  Plaka

  33
  4.641
  9.272
  200
  Volvo
  TruckersMP Profili
  Donanımınız ne olursa olsun oyun içinde aldığınız FPS’yi (saniye başına düşen kare sayısı) artırmak için takip edebileceğiniz bir takım adımlar bulunmakta. Eğer bu adımları da takip ettikten sonra belirli bir oyunda istediğiniz performansı alamıyorsanız belki de yeni bir ekran kartı alma zamanı gelmiş demektir.
  Önemli noktalardan ilki iyi bir ekran kartına sahip olmak. İnternet üzerinden ekran kartlarını araştırabilir ve bütçenize uygun olanını alabilirsiniz. Bunun üstüne daha hızlı bir CPU ve daha yüksek kapasiteli bir RAM ekleyerek FPS’yi daha da artırabilirsiniz. Ekran kartınızı değiştirmeden FPS değerini artırmak istiyorsanız işte uygulayabileceğiniz birkaç adım:


  1. Son çıkan ekran kartı güncellemeleri
  Ekran kartı modelimizi öğrenmek için Bilgisayarım>Sağ tık>Özellikler adımını takip ediyoruz. Özellikler penceresi açıldıktan sonra sol tarafta bulunan menüden Aygıt Yöneticisi’ni seçiyoruz. Karşımıza çıkan ekranda Ekran bağdaştırıcıları yazan başlığa çift tıklayarak ekran kartı modelimizi öğreniyoruz.
  Ekran kartı modelinizi öğrendikten sonra ise üretici firmanın (AMD, Intel veya Nvidia) sitesine girip son çıkan sürücüleri indirmemiz mümkün.İndirdikten sonra ise yükleme sihirbazını açmamız yeterli. İndirme tamamlandıktan sonra yüklemeyi başlatın ve gerekirse bilgisayarınızı yeniden başlatın. Bütün işlemler tamamlandıktan sonra %20’ye varan bir oranda performans artışı sağlanabilir.Aynı şekilde oyunlarınıza Steam ve benzeri platformlar üzerinden ulaşım sağlıyorsanız bu platformlardan da ilgili güncellemeleri indirmek oyun içi FPS’yi artırmanıza yardımcı olabilir.Son olarak Windows’un en son güncellemeleri aldığından emin olun. Aksini belirtmediğiniz sürece güncellemeler otomatik olarak alınıyor olmalı.Eğer güncellemeler devre dışı ise Denetim Masası’ndan tekrar etkinleştirebilirsiniz.
  2. Oyun ayarlarını optimize edin
  FPS’yi artırmanın en iyi yolu oyun içi ayarlardan gerekli değişiklikleri yapmaktır.Oyunları monitörünüzün varsayılan çözünürlükte oynamak doğal olarak daha çok tercih ediliyor. Seçebileceğiniz en yüksek çözünürlük aynı zamanda monitörünüzün varsayılan çözünürlüğüdür.Çözünürlüğü düşürmek oyunda aldığınız FPS değerini gözle görünür oranda artıracaktır. Çoğu oyunda gelişmiş ayarlar sekmesi altında bulunan ayarlara geçerek çeşitli grafik ayarlarını maksimum performansı almak için dilediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz. Performans problemleri yaşıyorsanız bu ayarlar arasından sakınmanız gerekenlerden en önemlisi Anti-Aliasing(Görüntü Yumuşatma) ayarı. Bu ayar oyun içinde modellere ait kaplamaların bitişlerini yumuşatırken önemli derecede performans kaybına sebep olmakta. Çoğu durumda 2x, 4x gibi değerlere sahip olan bu ayarı tamamen kapatmanız performansınızı artıracaktır. Eğer bu ayarı değiştirmeden de istediğiniz performansı alıyorsanız herhangi bir değişiklik yapmanıza gerek yok demektir.
  Bunun yanında gölgeler, görüntü uzaklığı, ışık efetkleri gibi diğer ayarlarda performans üzerinde etkiye sahip. Aynı şekilde test etme yöntemiyle hangi ayarı ne kadar kısacağınızı deneyerek bulabilirsiniz.
  3. Aldığınız FPS değerlerini kontrol edin
  Oyun içindeki FPS değerinizi, yine oyun içinde bulunan geliştirici konsol veya ayarlar üzerinden öğrenebileceğiniz gibi FRAPS gibi programları kullanarak öğrenmeniz de mümkün. Bir oyunun oynanabilir olması için oyun içinde en azından 25 FPS almak gerekli. Bu değerin altındaki oyunlar sıklıkla takılacaktır ve keyifli bir oyun deneyimi sunmayacaktır.Tabi aldığınız FPS değeri oyun içindeki atmosfere göre de değişecektir. Daha çok aksiyonun olduğu bir karede aldığınız değer daha küçük olacakken boş bir haritada alacağınız FPS daha fazla olacaktır.
  4. Optimizasyon Programları
  Windows açık içen birçok uygulama arka planda çalışmaktadır. Dolayısıyla bu programlar ve işlemler işlemci ve ram gücünüzü tüketmektedir. Bu uygulamalardan kurtulmak için ise Windows’da dahili olarak bulunan optimizasyon ayarlarını kullanabilir ya da daha kullanıcı dostu bir arayüze sahip olan Razer Game Booster gibi programları da tercih edebilirsiniz.
  Son olarak geçici dosyaları silmeniz ve dosya birleştirmeleri (defragment) yapmanız da performansınızı artıracaktır.

  Not: Alıntı ve Bilgi amaçlıdır.

   
 2. furkan61hmo

  furkan61hmo
  Kayıtlı Kullanıcı ETS2 Sahibi

  4
  0
  50
  Mercedes
  TruckersMP Profili
 3. MatUgly

  MatUgly
  Kayıtlı Kullanıcı ETS2 Sahibi

  8
  6
  35
  Scania
  TruckersMP Profili
  Yardımcı oldu, teşekkürler.. :)
   
 4. GrandLion

  GrandLion
  Kayıtlı Kullanıcı ETS2 ve ATS Sahibi
  Plaka

  29
  235
  187
  195
  Mercedes
  TruckersMP Profili
  Bilgilendirmeler için teşekkürler. Ben de bu bilgiler doğrultusunda ayarlarımı yaptım ve 30-40 FPS almaktayım. Ayarlarım ise şu şekilde;
  • [​IMG]
  • [​IMG]
  • [​IMG]
  • [​IMG]
   
 5. AliKurtulus

  AliKurtulus
  Kayıtlı Kullanıcı ETS2 Sahibi

  1.251
  1.775
  250
  Bu Video'yu izliyerek Az'da olsa FPS Artışı olabilir.
   
  Vüsal [AZ] bunu beğendi.