1. Merhaba Ziyaretçi,
    Ramazan ayı boyunca düzenlediğimiz konvoylara katılmak istemez misin? Ayrıntılar İçin Tıkla!
  2. Merhaba Ziyaretçi !
    World Of Trucks Multiplayer Türkiye sitesine katılmak için buradan kayıt olabilirsiniz.
  3. Merhaba Ziyaretçi,
    discord.wotmp.com adresinden discord sunucumuza giriş yapabilirsiniz.
  4. Merhaba Ziyaretçi,
    Steam grubumuza katılıp, yapılan etkinliklerden ilk haberdar olma şansını yakala!

Çözülemedi nedensizce donma

Konusu 'Çözülmemiş Sorunlar' forumundadır ve Emre K tarafından 22 Ocak 2016 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Yanıtlara kapalı.
  1. MertOguz

MertOguz
    Kayıtlı Kullanıcı ETS2 Sahibi

1.007
    675
    230
    TruckersMP Profili
    Satın aldığın NVIDIA GT730 iyi bir ekran kartı değil. Yüksek grafik ayarlarında oynatmasını bekleyemezsin. Düşük ve orta karışımı grafik ayarlarında, makul bir seviyede oynamaya çalış. Ayrıca arka planda çalışan gereksiz uygulamaları kaldır, kasa içi ısı değerlerini kontrol et ve en önemlisi de tüm sistem bileşenlerinin güncel sürücülerini yükle.

TigerVolt ve emrekoca2003 bunu beğendi.
  2. Emre K

Emre K
    Kayıtlı Kullanıcı ETS2 ve ATS Sahibi
    Plaka

20
    786
    89
    105
    Mercedes
    TruckersMP Profili
    öncelikle ilginiz için teşekkürler belirttiğim gibi herşey düşük olunca bile kasıyor arka plandan uygulama çalışmıyor

3. MertOguz

MertOguz

1.007
    675
    230
    TruckersMP Profili
    Anladım. AIDA64 programı ile bilgisayarının ısı değerlerini kontrol etmeni tavsiye ederim. Yüksek ısılara çıktığını zannetmiyorum ama belki de bu sebepten dolayı performans düşüklüğü yaşıyor olabilirsin. Tüm bileşenlerin -özellikle de ekran kartının- güncel sürücülerini yüklediğinden emin ol, faydasını görürsün.

emrekoca2003 bunu beğendi.
  4. Emre K

Emre K
    Kayıtlı Kullanıcı ETS2 ve ATS Sahibi
    Plaka

20
    786
    89
    105
    Mercedes
    TruckersMP Profili
    Peki mesela diyelim isi yuksek oldu ne yapacagim

5. gazomania

gazomania

160
    255
    180
    Ana kartın nedir? HDD ? Power Supply?

6. BluesAdam

BluesAdam
    Plaka

334
    282
    180
    Scania
    TruckersMP Profili
    Ekran kartının ısısını ölçmek için Furmark ile stress test yapın. 65-70 derece arası çok iyi bir derecedir. Eğer test sırasında gpu ısısı 80 dereceye çıkarsa ESC'ye basarak testi iptal edin.

İşlemci ısısını ölçmek için Prime95 deneyin. Prime95 ile stres testi yaparken HWMonitör yazılımı ile sıcaklık değerlerini takip edin. 70 dereceyi geçmemesi gerek. Geçerse testi durdurun.

Eğer ısınma varsa tüm fanları temizleyin. Burada çoğu kişinin atladığı bazı önemli noktalar var. Herkes arka egzoz fanını temizliyor ama işlemci ve ekran kartının heatsinkini açıp temizlemek insanlara zor geliyor. Esas önemli olan heatsinklerin temiz olması, aksi takdirde oluşan ısıyı yeterli şekilde uzaklaştıramazsınız. Bunun yanında bilgisayarın güç kaynağının da fanı vardır, orada da kesinlikle toz birikmiştir. Güç kaynağını da açarak fanını temizleyin. Eğer kasanın ön kapağında da fan varsa, ön kapağı da sökerek ön fanı da temizleyin.

Sonrasında eğer ısı değerlerinde sorun yoksa ve sorun hala devam ediyorsa bilgisayarı temizlemeyi hatta format atmayı deneyin. Ayrıca rica ediyorum, lütfen ve ne olur 32bit işletim sistemi kurmayın. Artık 32bit işletim sistemlerine destek verilmiyor, tarih oldu yani. 2gb ram ile bile 64bit işletim sistemini rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Oyunu da lütfen ama lütfen OpenGL modunda ÇALIŞTIRMAYIN. OpenGL çok eski bir API olduğundan dolayı gereken performansı alamazsınız. DirectX olarak çalıştırın.

Tüm bunları yaptıktan sonra baktınız yine olmuyor, sistemi yenileyin, başka bir şansınız yok demektir.

MertOguz ve emrekoca2003 bunu beğendi.
  7. DesertEagle26

DesertEagle26
    Özel Üye Kayıtlı Kullanıcı ETS2 ve ATS Sahibi
    Plaka

3.106
    3.771
    250
    Kenworth
    TruckersMP Profili
    Casper GT540M bile yüksekte oynatabiliyorsa GT730 hayli hayli oynatması gerekiyor.

8. gazomania

gazomania

160
    255
    180
    Verilen bilgiler ışığında şahsi fikrim ana kartın dar boğaz yapıyor olması yada Power Supply yetersizliği. Birçok sebep sıralanıyor herhangi biri olabilir ama bence bu ikisinden biridir.

9. MertOguz

MertOguz

1.007
    675
    230
    TruckersMP Profili
    @BluesAdam'ın mesajında gereken bilgiler verilmiş. Ek olarak; kasa içindeki bileşenlere ait kablolar hava sirkülasyonunu bozar. Fan üzerinde biriken toz ve kirler fanın işlevini yitirmesine, dolayısıyla ısınmaya sebebiyet verir. Öncelikle kasa içindeki kablolar bir düzene sokulmalıdır. Kullanılan kasanın kablo saklama özelliği bulunuyorsa muhakkak faydalanılması gerekir. Yoksa da değişik yöntemlerle, minik kelepçelerle kenarlara toplanabilir. Kasaya monte edilmiş ön, arka, (varsa)yan-üst fanlar, işlemci ve ekran kartı soğutucusundaki fanlar detaylı şekilde temizlenmeli. İşlemci ile işlemci soğutucusunun temas ettiği bölgede bulunan termal macun yenilenmelidir.

emrekoca2003 ve BluesAdam bunu beğendi.
  10. BluesAdam

BluesAdam
    Plaka

334
    282
    180
    Scania
    TruckersMP Profili
    Bunu söyleyeceğim hiç aklıma gelmezdi ama, ah mı ettiniz nedir, oyun ciddi anlamda sapıttı. %100 ekran kartı kullanımı var ancak işlemci kullanımı %10'dan yukarı çıkmıyor ve SP ya da MP fark etmeksizin fps değerim 10-20 arasında. Düşük ya da yüksek ayar da fark etmiyor. Daha düne kadar 45-60 fps arası oynuyordum. Çok garip.

The Witcher 3'de bile 35fps alıyorum şu an. Araştırmaya devam ediyorum, bir cevap bulursam buraya yazacağım.

Düzenleme: Açıkçası şaşkınlık içerisindeyim. Witcher 3, Dirt Rally, Killing Floor 2 ve diğer tüm oyunlarımı denedim, hiçbir sıkıntı yok ancak ETS2'de performans sürünür hale geldi.

1. Tüm profili yedekleyip belgelerim klasöründe bulunan ETS2 klasörünü tamamen sildim, yeni profil oluşturdum ancak çare etmedi.

2. Directx 32 ve 64 bit modunda çalıştırmayı denedim yine fayda etmedi.

3. Dosya doğrulama yaptım.

4. MP modunu silmeyi de denedim ancak o da fayda etmedi. Hala maksimum 16 fps alıyorum.

Benden bu kadar. Aklıma başka hiçbir şey gelmiyor.

Son düzenleme: 26 Ocak 2016
Konu Durumu:
Yanıtlara kapalı.