1. Merhaba Ziyaretçi,
  Ramazan ayı boyunca düzenlediğimiz konvoylara katılmak istemez misin? Ayrıntılar İçin Tıkla!
 2. Merhaba Ziyaretçi !
  World Of Trucks Multiplayer Türkiye sitesine katılmak için buradan kayıt olabilirsiniz.
 3. Merhaba Ziyaretçi,
  discord.wotmp.com adresinden discord sunucumuza giriş yapabilirsiniz.
 4. Merhaba Ziyaretçi,
  Steam grubumuza katılıp, yapılan etkinliklerden ilk haberdar olma şansını yakala!

Genel Herkesi ETS2:MP'nin Türk Oyuncularına Katkı Sağlaması Adına Yardıma Çağırıyorum

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve Scarface34 tarafından 9 Aralık 2015 başlatılmıştır.

 1. Scarface34

  Scarface34
  Kayıtlı Kullanıcı ETS2 Sahibi
  Plaka

  26
  154
  95
  155
  Mercedes
  TruckersMP Profili
  (Yazı biraz uzun oldu fakat okumanız ve geri dönüş yapmanız beni sevindirir)

  Hepinize merhabalar arkadaşlar. Bugün sizlerden birkaç rica ve isteklerim olacak. Küçüklüğümden beri similasyon tır oyunlarını sevmişimdir. Şimdi bir adım daha ileride ETS 2'yi Multi-player oynayabiliyoruz. Bu harika bir şey. Ben yıllarca hasretini çektiğim multiplayera hemen çıktığı an kavuşamadım tabii. Kavuşalı bir süre oldu. Bu forumla tanışana kadar oyunun gidişatını ve barındırdığı şeyler hakkında fikrim yoktu. Bir süredir edindiğim multi-player deneyiminden sonra ve sizlerin anlattığı & yaşadığı problemleri - güzel şeyleri okuduktan sonra aklıma bir şeyler yerleşmeye başladı. Bu oyunda bir şeyler eksik diye düşünüyorum. Ben bu tarz oyunları yıllardır oynuyorum fakat multiplayer deneyimi benden daha çok olan arkadaşlarımız, abilerimiz var burada. Onlar daha iyi bilirler. Her oyunda olduğu gibi bu oyunda da ne oynadığını bilmeyen, nasıl oynaması gerektiğini bilmeyen sabırsız, sinirli, eğlence sandığı yanlış hareketleri uygulayan arkadaşlarımız var. Bu sayıp döktüğüm sözcükleri yanlış ele almayalım tabii. Acemi olmakla saçmalık yapmak arasında derin bir fark olduğunu düşünüyorum ki sözüm acemi arkadaşlara değil. Çok profesyonel davrandığımı iddia ederek yazmıyorum asla. Benimde tecrübesiz - acemi olduğum şeyler var. Sizlerden ricam ETS 2'de ne görmek istiyorsanız, ETS 2'nin bu forumda ve yeni gelecek Türk oyuncularından beklediğiniz şeyleri(davranış, oyun kuralları, saygı vs.) bunları kendi düşüncelerinizle dile getirmeniz. İlk başladığınız günden bu güne kadar edindiğiniz tatlar, keyifler, dostluklar, deneyimler, sorunlar, oyuncu arkadaşlarımızın genelinden beklediğiniz & beklemediğiniz davranışlar, tavırlar yeni başlayacak olanlara gerek sürüş gerek etik kurallar gerekse birbirimiz ile olan iletişimimizin nasıl olması gerektiği hakkında birkaç şey paylaşırsanız sevinirim. Forumda bu tarz bir rehber şeklinde yazı aradı gözlerim fakat bulamadı. Sadece net bir dille yazılmış oyun kuralları ile karşılaştım ki bu da beni üzdü. Şahsen bu kuralları tabii ki biz koymuyoruz fakat bu kuralları kendi tarzımızla şekillendirip aktarabilirdik. Bu yüzden sizlerin birikimlerinden faydalanarak birkaç rehber hazırlamak istiyorum bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim. Herkesin hepinizin -abilerimin kardeşlerimin her ne kadar erkek ağırlıklı olsa da ablalarımız da vardır- bir şeyler aktarması beni çok sevindirir.

  EK OLARAK. Oyunda tavsiyeler örneğin yokuş yukarı alanda güçsüz tırları kaldırma, dorseli & dorsesiz hallerde yapılabilecek yapılamayacak hareketler, dar alanda dorseli dönüş, virajlarda çok hızlı olmasa da kendi şeridimizden çıkmayacak şekilde dönebilecek direksiyon ayarı(mouse, klavye için ya da dönüş derecesi az direksiyonlar için) deneyimi arttıracak oyun ayarları(direksiyon dengesi, fren seçenekleri vs.) aklıma gelmeyen şeylerde de yazarsanız sevinirim. Forum için hazırlamak istediğim rehberlerde güzel duracaklardır. Kendi başıma da hazırlayabilirdim fakat çokluk tekten iyi olacaktır diye düşündüm.

  Umarım seve seve yardımcı olursunuz. :)
   
 2. ismail

  ismail
  Kayıtlı Kullanıcı ETS2 ve ATS Sahibi
  Plaka

  24
  2.170
  708
  210
  Volvo
  TruckersMP Profili
  Oyunda ilerleyen zamanlarda beklentilerim, Sunucuda lagın olmaması düşük bir ping'de oynamamız, mod desteğinin getirilmesi, bir olay olduğunda Türklerde milletin annelerine küfür etmemleri olaya annelerini katıyorlar gerçekten çok yazık. Sonra şikeyet ediyorlar omu haksız kendisimi belli olmuyor.. Bu arada yazdığın yazı baştan sona okudum.
   
  ERKAN61 ve Scarface34 bunu beğendi.
 3. SUPPORT

  SUPPORT
  Kayıtlı Kullanıcı ETS2 Sahibi
  Plaka

  25
  546
  344
  185
  Mercedes
  TruckersMP Profili
  Yazdıkların güzel şeyler, fakat oyunun oynayan bir çok Türk var ve hala bir çoğu bu forumu bilmiyorlar veya aktif olarak kullanmıyorlar. İnsanların karakterleri, veya oyundan zevk almaları gibi etkenler oyun içerisinde ki durumlarını etkileyebiliyor. Çok sakin bir insanı çıldırtan sürücüler gördüm. Neyse bunları bir kitle yaparsa en azından iyi insan sayısı çoğalır. Hazırlayacağın rehberlerde gerçekten oldukça güzel olur çünkü ben bu forumda ve oyunu oynayan arkadaşların fren kullanımı, retarder kullanım bilgisinin az olduğu, virajlara hızlı gelirken nasıl girileceğini bilmeyen bir çok kişi var bazı yerlerde bende dahil tabi. Yararlı, öz ve kısa, okumakta canını sıkmayan veya kolay video'lu anlatımlarla bunları anlatırsan karşıdaki kişinin anlama, uygulama olanağı da yükselir. Desteklerim yaptıklarını da :)
   
  ERKAN61 ve Scarface34 bunu beğendi.
 4. Greybeard

  Greybeard
  Kayıtlı Kullanıcı ETS2 ve ATS Sahibi

  1.150
  1.540
  250
  TruckersMP Profili
  Kurallar ciddi olmak zorundadır bunu kabul edelim önce, rehber konusunda da yeni başlayan birine böyle böyle yapacaksın, bu şekilde oynayacaksın dersen o kişi söylediğin standartlardan ilerler ve kendini geliştirmesi zor olur. Ama kendi kendine öğrenirse bir şeyleri o kalıcı olur ve sürekli kendini geliştirmeye devam eder.

  Eğer klavye kullanıyorsanız mesela kendinize en uygun olanı seçmek için denemeniz gerekir, kimi hassasiyeti az severken, kimi de hassasiyeti arttırarak kullanmaya alışmış, bu şekilde kullanmaktan zevk alabilir.

  Bence öneriden ziyade ayarlar menüsünde bulunan seçeneklerin, örneğin direksiyon doğrusalsızlığı ne işe yarar tarzında küçük bilgilendirme yazıları daha yararlı olur.

  Beklentilerim veya geçmişimde ise eleştirebilirim ama bu ağır olamaz. Çünkü kimse bize bu modu yapmak zorunda değil, değildi. Ama sorarsanız ki ne olmasını isterdin, bize daha rahat oyun oynamayı sağlayabilecek sunucu gibi şeyleri söylerdim bende.

  Birazda biz Türklerin sorunu kolay yoldan elde etmek bir şeyleri, öğrenmek için azmeden, çabalayan kişi sayısı az ve bu yüzden hızlı ilerleyemiyoruz.
   
  DarkBlueRZ ve Scarface34 bunu beğendi.
 5. CumaliBzdmR

  CumaliBzdmR
  Yönetici
  Plaka

  33
  4.641
  9.261
  200
  Volvo
  TruckersMP Profili
  Yeni gelen/gelecek arkadaşlar,bu sadece bir oyun biraz sakin olun. Kalp kırmayın.
  Geri geri gitmeyi,park etmeyi mp'de değil single'da öğrenin ki herkes rahat etsin.
  Yüksek hızda ve viraj olan yerde retarder açmayın.
  Hız felakettir fazla hızlı gitmeyin. :vaayy:
   
 6. Scarface34

  Scarface34
  Kayıtlı Kullanıcı ETS2 Sahibi
  Plaka

  26
  154
  95
  155
  Mercedes
  TruckersMP Profili
  Yazın için sağ ol İsmail. Umarım ileride Türkiye için server açarlar da ping sorunundan kurtuluruz belki. Dediklerini biraz daha düşündüm de ülkemizde küfür etmek sıradanlaşmış artık. Üstelik anne/aile gibi değerli şeylere kötü laf etmek o kadar normal ki bu devirde küfür etmeyene bile garip gözlerle bakan var.

  Cevabın için sağ ol. Multiplayer oynamak için oyunu satan alan kişiler bu foruma mutlaka denk gelir bence. İlla ki merak edip araştıranlar olur. Bende bir şeyleri araştırırken sağda solda araştırıyorum parça parça bilgi buluyorum. Bilgileri bir araya getirmek düşüncesi geldi aklıma. Tavsiyen çok hoş oldu. Aklımda bulunduracağım.

  Kurallar tabii ki ciddi olmak zorunda fakat yazılı olmayan diğer kurallarda var. Bunlara 'kural' gözüyle bakmasakta uyulması gereken şeyler ve bence kurallar anlatılırken bunlar da örneklendirilip şekillendirilebilir. İlk başta belirttiğim gibi kendimizin deneyimlemesi daha kalıcı ve iyi fakat şöyle düşünün evinize bir eşya alıyorsunuz bakıyorsunuz bir sürü şeyi var. İllaki bozarım korkusuyla bir ön rehber ararız çoğunlukla. Tabii oyunun bozulacağı yok fakat multiplayerda bir ön rehber olması bence oyuna girmeden çok önemli. Neden derseniz şahsen single playerda ralli arabası gibi kullandığım tırı multiplayera sokarsam neler olacağını anlatmasam daha iyi sanırım :). Örneğin multiplayerda kural olduğundan haberi olmayan bir sürü kişi vardır bence. İnsanlara zoraki olmak değil maksadım bir ön bilgi vermek ön ayak olmak. Öneri konusunda aynı noktada buluşamasakta ayarlar menüsündeki şeyler hakkında görüşlerimiz aynı. Bu konuda da hazırlığımı yapacağım.
   
  Son düzenleme: 9 Aralık 2015
  Semihcan ve CumaliBzdmr bunu beğendi.
 7. Teyyare Nazo

  Teyyare Nazo
  Yasaklı Kayıtlı Kullanıcı ETS2 Sahibi

  32
  255
  399
  210
  Genelde usta şöförler kaza yaparlar, (veya kendini usta sananlar) acemi adam fazla hız yapmaz, aynı boğulmak gibi iyi yüzen kişiler kendine güvenir açılır boğulurlar yüzme bilmeyen adam boyunu geçen yere gitmez, hızlı giden atın .... seyrek düşermiş :)

  Tamam ben hızlı gidiyorum genellikle ama basılacak yerde giderim "benim dediğimi yapın ama benim yaptıgımı yapmayın" :)

  Bi kaç önerim daha olacak oyunda çevre yapın, arkadaşınız dostunuz ahpabınız çok olsun, mesela ben en çok Rotterdam'da yaşardım bunu yada Köln'de giriyosunuz şehre S.A yazıyosunuz oo sendemi burdasınlar muhabbetler sonra ts'de buluşmalar oyunun tadı böyle çıkar, kimseyi tanımayan adam genellikle bi müddet sonra sıkılıp sağa sola sataşıyor troollük yapıyor gerek yok.

  Konvoylara katılın kurallara ister istemez uyarsınız ve kurallar zevkli gelmeye başlar.

  Son olarak beklentim 0'lag ve ets2mpTR radyo.
   
  CumaliBzdmr, AhmetF ve Scarface34 bunu beğendi.
 8. Scarface34

  Scarface34
  Kayıtlı Kullanıcı ETS2 Sahibi
  Plaka

  26
  154
  95
  155
  Mercedes
  TruckersMP Profili
  Güzel yorumun için sağ ol. Hoş bir tavsiye oldu. Yeni başlayan arkadaşlar böylelikle ortama daha iyi uyum sağlayabilir. Oyundaki arkadaşlar da yeni gelen oyuncuya acemi gözüyle bakmadan konvoylara davet edip yardımcı olursa daha güzel tadı çıkabilir. Özellikle yaşı küçük arkadaşlarımız daha istekli oluyor. Onları kırmadan olabildiğince yardımcı olmak güzel olur.
   
  Teyyare Nazo bunu beğendi.
 9. SARAJ

  SARAJ
  Kayıtlı Kullanıcı ETS2 ve ATS Sahibi

  16
  0
  185
  Volvo
  TruckersMP Profili
  Herkese merhaba,

  Benim hali hazırda oyunu oynayan, yeni gelen veya bundan sonra oyuna başlayacak olup da bu mesajı okuyanlardan ricam, MP'ye bağlanmadan önce, oyun kurallarını okumaları. ETS2MP.com'da Support olarak görev yapıyorum, elimden geldiğince herkese yardımcı olmaya çalışıyorum. Oyundayken Plays.tv ile "her saniyeyi" kayda alıyorum, zaman zaman raporlama yapıyorum.

  Öncelikle şunun altını çizmek isterim: Bugüne kadar, misal, 50 kişiyi raporladıysam, emin olun ki "bu seferlik boşvereyim" dediğim 5000 aksiyonla karşılaşmışımdır. Ancak, rapor ettiğim 50 kişilik grubun, %50'sinin Türk oyuncular olması gerçekten üzücü. Tahminen, oyunda gördüğüm çoğu Türk arkadaş, asla kuralları okumadan MP'ye başlıyor. Küfür kıyametin sonu yok. Çoğu arkadaş "Midtown Madness" oynar gibi "Terminatör" olarak geziyor. Birini en ufak bir uyarmaya çalıştığınızda İsmail'in de dediği gibi, anneden başlayıp çocukluk arkadaşına kadar gidenler var, ayıp.

  Oyundan beklentilerim ise; daha çok SCS tarafında. Öncelikle 2015 yılında hala bu kadar kötü grafik özelliklerine ve fizik motoruna sahip Prism3D ile cebelleşiyor olmak, potansiyeli bu kadar yüksek bir oyun için tabiri caizse "kara leke". CryEngine veya RealEngine ile yapılmış ETS3 ile karşılaşmayı umuyorum. Öte yandan, oyunda ekonomi olmadığı için, belli bir yerden sonra oyun kendini tekrarlar hale geliyor. (Volvo FH16 750hp al, bütün garajları al, tüm şoförlere yine Volvo tahsis et, haritayı %100 aç... Sonra? Sonrası yok.) Dolayısıyla oyuna Eve Online'daki gibi bir ekonomi sistemi entegre edilmesini hayal ediyorum. Tabi tüm bunlar SCS tarafından gerçekleştirilecek şeyler. MP ekibinin şu an olabilenin en iyisini sunduğunu düşünüyorum. (Lag sorununa rağmen... BF4, GTA5 gibi "üstün" oyunların MP'lerinde de aynı lag sorunu mevcut sonuçta.)

  Çok da uzatmayayım. Türkçe dilinde, oyun kurallarının linkini aşağıda veriyorum:
  https://forum.truckersmp.com//index.php?/topic/5975-in-game-rules-tr-oyun-kuralları-19-04-2015/

  Oyun içerisinde bir sorununuz olursa, PM veya ticket üzerinden ulaşabilirsiniz.

  Herkese iyi oyunlar, iyi eğlenceler.
   
  NiekHD ve Scarface34 bunu beğendi.
 10. Seyfo Dayi

  Seyfo Dayi
  Kayıtlı Kullanıcı ETS2 ve ATS Sahibi

  1.255
  2.991
  200
  @Teyyare Nazo Radyo olması iyi olurdu, x lojistikten Mehmet sıradaki parçayı tüm şöförlere armağan ediyor. :)
   
  serknky, Scarface34 ve Teyyare Nazo bunu beğendi.