1. Merhaba Ziyaretçi,
  Ramazan ayı boyunca düzenlediğimiz konvoylara katılmak istemez misin? Ayrıntılar İçin Tıkla!
 2. Merhaba Ziyaretçi !
  World Of Trucks Multiplayer Türkiye sitesine katılmak için buradan kayıt olabilirsiniz.
 3. Merhaba Ziyaretçi,
  discord.wotmp.com adresinden discord sunucumuza giriş yapabilirsiniz.
 4. Merhaba Ziyaretçi,
  Steam grubumuza katılıp, yapılan etkinliklerden ilk haberdar olma şansını yakala!

Genel Dolandırılmayın (Herkes okusun)

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve Cemsnbc tarafından 18 Aralık 2015 başlatılmıştır.

 1. Cemsnbc

  Cemsnbc
  Kayıtlı Kullanıcı ETS2 ve ATS Sahibi
  Plaka

  41
  2.335
  1.955
  220
  Volvo
  TruckersMP Profili
  Dolandırılmayın (Herkes okusun)

  İnternetten ya da haberlerden bir çok kişinin dolandırıldığı haberlerini okumuşsunuzdur veya dinlemişsinizdir. Fakat bu dolandırıcılar nasıl çaılşıyor, sizin özel bilgilerinize nasıl ulaşıyorlar bu konu hakkında fazla bilgi sahibi olmayabilrsiniz. Bende böyle bir konunun yararlı olacağını düşünerekten açma gereği duydum. Lütfen sonuna kadar okuyun biraz uzun olacak ama sabırla okuyun ve paylaşın.

  Dolandırcılar nasıl çalışır?

  Dolandırıcılar genelde telefon ile arayanlar ve evinize kadar gelen kişilerdir. Telefonla arayan kişiler sizi polis, savcı, v.b kurumlardan aradıklarını söylerler. Bunların haricinde çağrı merkezi açıp, Her şeyi yasalmış gibi göstererek sizi dolandımaya çalışırlar. Biz burada çağrı merkezi üzerinden saf buldukları insanları nasıl dolandırıyorlar ona deyinmiş olacağız.

  Çağrı merkezi üzerinden nasıl dolandırıyorlar?

  0850 ile başlayan her isteyen kişinin kolaylıkla sahip olabilecekleri kurumsal şirket havası verirmiş gibi göstererek bir numara alıyorlar. Sizi aradıklarında ya bankadan aradıklarını ya da cep telefonu oparatörü v.b şirketlerden aradıklarını söylerler. Bunların dışında ise cep telefonunuza kurdukları sistem ile toplu mesaj atarak siz bir şekilde ulaşırlar. Aradıkları kişiler ve arayan kişiler olmak üzere iki gruptur. Aradıkları kişiler genelde bankacılık işlemleri yapanlar, cep telefonu hattını çok sık değiştirenler v.s. Bir de arayan kişiler var. Bu kişiler ise cep telefonuna gelen mesajı gerçek zannedip mesajdaki numarayı arayan kişiler. Gelen mesaj da cep telefonu, tatil, kumbara puan, kontor v.b şeyler kazandınız. Hediyenizi almak için bu numarayı arayın diyerekten size mesaj atlar. Sizde o mesajı gerçek zannedip ararsınız. Daha sonra aradığınız yerde karşınıza müşteri temsilcisi çıkar. Hediyenizi nasıl alacağınızı uzun uzun anlatır ve sonunda size derki şu hizmeti satın alırsanız, hediyenizi size en yakın ptt şubesine kargo ile göndermiş olacağız derler. İsim Soyisim telefon numarası, yaşadığınız şehir v.b bilgilerinizi alırlar. Söz de kazandığınız hediyenizi bulunduğunuz şehire kargo ile gönderirler. Para ödeme işini ise kargoyu aldığınız firmanın hesabına yatırırsınız. Siz hediyenizi açtığınız anda içinde beklemediğiniz şeyler çıkar. Kutuyu açtığınız içinde iade etme şansınız yok maalesef.

  Bunun haricide yine gelen mesaj da para puan kazandınız gibisinden gelir. Sizde o gelen mesajdaki numarayı ararsınız. Yine müşteri temsilcisi karşınıza çıkar. Sizde kazandığınız para puanları bankadan geldi diye sevenirek aradığınız için. Yani bedava sirke baldan tatlı hesabı müşteri temsilcisi ile konuşursunuz. Müşteri temsilcisi size kredi kartınızın ön yüzünde master card mı visa kart mı yazar diye sorar. Sizde merak edip baktığınızda hemen söylersiniz. Ardından kartınıza para puanın yüklenebilmesi için kartınızın ön yüz bilgilerini kompile isterler yalanını söylerler. Sizde az önce de dediğim gibi beleş para gelecek diye hemen söylersiniz. Sonra arka yüzünde bulunan cv numarsını isterler (bu numara kartınızın arka yüzünde yazan 3 haneli numaradır. Bankanın çağrı merkezini arasanız bile müşteri temsilcisi ile paylaşmayın.). En son olarak telefon numaranıza mesaj gelecek ona onay verin derler dediğiniz anda hesabınızdan anında para çekilir. Size para gelmediği gibi hesabınızdan para çekilir.

  Televizyonda satılan sahte ilaçlar telefonlar. Bunlarda dolandırıcıların farklı bir yönetimidir. Gönderdikleri ilaçlar hiç bir işe yaramaz aksine sizin sağlınızı bozabilir. Akabinde telefondan satılan telefon yerine başka şeyler çıkabilir. Bu tarz yerelere de güvenmeyin ve sakın aramyın.

  Çağrı merkezi datası nedir? İçerğinde neler vardır?

  Öncelikle bu bilgilere çağrı merkezlerinde data deniyor. Bu data denen bilgiler en az 10bin 20bin belki daha da fazla olabilir, kişilerin bilgilerinin olduğu bilgiler. Bu bilgiler bir çok özel bilginiz çoğu çağrı merkezinde mevcut. Kredi kartı telefon numarası adres bilgileri v.b şeyler. Bu bilgiler para karşılığında 3. tekil şahışlara satılır. Fiyatları datanın ulaşbilirliğine göre değişir. Mesala en kötü datanın fiyatı bile bin TL den başlar ve data iyileştikce fiyat da o oranda artar.

  Bilgilerime nasıl ulaşıyorlar?

  Geldik zuranın zırt dediği yere. Sizin özel bilgileriniz bankalarda, devlet kurumlarında, devlet ve özel hastanelerde, büyük avm tarzı alışveriş merkezlerinde ve gms operatorleri vb. yerlerde bulunur. Anket v.b şeylerde ya da bankacılık ve hastane gibi işlemlerde bu bilgileri paylaşıyoruz. Bu bilgileri banka devlet kurumu v.b yerlerde saklanır ve 3. tekil şahışlara asla verilmesi yasaktır. Ama şu acı bir gerçek ki güvendiğiniz bazı kurumlarda çalışan kişiler bu bilgleri para karşılığında 3. tekil şahışlara yukarda belirtiğim gibi fiyatlardan satarlar. Yada onlar giip para karşılğında satın alılar. Hiç bir yerde olmayan telefon adres bilgileriniz biran da 3. tekil şahışlarında eline geçer. Bazen aradıklarında size özel bilgilerinizi söylerlerki güvenizi kazanmak için. Bu sebebten büyük market zincilerine sallama bir telefon numarası ve adres bilgilerinizi vermenizi öneririm. En çok oradan gidip bilgilerinizi satın alıyorlar.

  Peki bu bilgiler 3. tekil şahısların elinde ise ne yapmam gerekir?

  Sizi aradıkları numardan sakın geri dönüş yapmayın. Gelen mesajlara cevap vermeyin. Olduki cevap verdiniz ya da sizi aradılar. Bilgilerinizi biliyor iseler hiç bozmadan sabırla dinleyin ve mümkünse görüşme kaytını telefonunuza kaydetin ve sakın özel bilgi paylaşımında bulunamadan benim yaptığım gibi sallama adres v.s vererek ya da duruma göre farklı şeyler bularak kayıtı tamamlayın ve ardından vakit geçirmden yani dolandırılmadan savcılığa gidin suç duyurusunda bulunun. Bura da iyi bir savcılık çalışanına denk gelirseniz işleminiz yapılır. Ama şu da bir acı gerçek dolandırlmadan da işlem yapmıyor savcılık.

  Dikkat edilmesi gerekenler neler?

  Unutmayın hiç banka, telefon opratörü v.b kurumlar size cep telefonu, para puan, tatil v.b şeyler kazandınız diye aramazlar. Çünkü böyle bir yetkileri yoktur. Bu tarz arayan kişiler dolandırırcıdır inanmayınız. Bunın dışında sizi arayan kişilere görüşmenib kayıt altına aldığı bilgisini verecektir ki güvenizi kazanmak için. Bu durumda sizde kayıt alın ve çok ısrarcı konuşurlar ise size görüşmeyi kayıt ettiğinizi ve savcılığa şikayet edeceğinizi söyleyin. En fazla küfür edip kapatılar ve sizi bir daha armazlar.

  Unutmadan bu okuduğunuz bilgileri istediğiniz yerde payalaşbilirsiniz. Ne kadar çok kişiye bu bilgi ulaşırsa o kadar kişi bilinçlenmiş olur.

  Sabılra okuduğunuz için teşekkür ederim. Aklınıza takılan sorular olursa sorun dilimin döndüğü kadar yardımcı olmaya çalışayım.

  Yaralı olması dileğimle....
   
  Draconian, Charles, Mci61 ve 6 kişi daha bunu beğendi.
 2. Freesby

  Freesby
  Kayıtlı Kullanıcı ETS2 Sahibi

  33
  19
  2
  50
  DAF
  TruckersMP Profili
  2 ay önce bankada maaş hesabı açtıktan sonra AKBANK numarasına benzer bir numaradan aradılar. Dikkatimi çekense bankada hesap açıldığı gibi beni aramaları oldu. Ben de dersten çıktığım için, boğaz patlamış vs. Adam ne sorsa cevaplıyorum tabi. Herhalde o an şans benden yana ki verdiğim bilgiler uyuşmadı. Allah Allah! diyorum, deniyorum yok. Olmuyor. Affedersiniz "mal" gibi halen deniyorum.

  Sonra birden "dank!" etti. Benden istediği bilgileri detaylıca gördüğünü iddia ediyordu ama bana soruyordu. Sen görmüyor musun dedim, görüyorum dedi. E bana ne soruyorsun, sen emin misin Akbank'tan aradığına dedim evet dedi. Kanıtla dedim, tüm sülalemin TC kimlik numarasını döktü. Tamam da TC nosu ortalık malı zaten herkesin dedim, sonra çat yüzüme kapattı. Arıyorum, aradığınız numara kullanılmamaktadır diyor.
  Nasıl sistemleri varsa numaramı falan engellemişler. Direkt polise şikayet ettim elbette.
   
 3. avcitalip

  avcitalip
  Kayıtlı Kullanıcı ETS2 ve ATS Sahibi
  Plaka

  27
  197
  106
  190
  Volvo
  TruckersMP Profili
  Ben direkt konu neydi diyorum, genelde pazarlama amaçlı arıyorlar. Bir daha aramayın lütfen deyip suratlarına kapatıyorum :D

  Para isteme vs. durumları olunca da ana avrat düz gidip kapatıyorum :D :D (Tavsiye Edilen) (Editörün Seçimi) :D
   
  Mustafa Kadir bunu beğendi.
 4. Mci61

  Mci61
  Kayıtlı Kullanıcı ETS2 ve ATS Sahibi

  1.427
  744
  200
  Scania
  TruckersMP Profili
  Bilip bilmediğin numaraları açmayacaksın , gelen mesajlara geri dönmeyeceksin.Şimdilerde çok oyunlar dönüyor çok , tehlike büyük , uyanık olmak lazım.
   
  avcitalip bunu beğendi.
 5. Gulf20

  Gulf20
  Kayıtlı Kullanıcı ETS2 Sahibi

  242
  63
  150
  artık kapıya bile gelip bunu şunu kazanmak istermisiniz diyorlar (bize dün geldiler)
   
 6. Muzaffer34

  Muzaffer34
  Kayıtlı Kullanıcı ETS2 ve ATS Sahibi
  Plaka

  28
  33
  19
  100
  Volvo
  TruckersMP Profili
  Teşekkürler Bildirmen İçin :D
   
 7. Oguzmedia

  Oguzmedia
  Yönetici Owner
  Plaka

  806
  3.098
  300
  Scania
  TruckersMP Profili
  Bilgiler için teşekkürler, siz olmasanız dolandırılma şansımız daha fazla olurdu.
   
  Baranonen34 bunu beğendi.